top of page

Blog

PROBİYOTİKLER VE PROBİYOTİK BESİNLER
 

Herkese merhaba , uzun zamnadır sizinle bir blog yazsısı paylaşmamıştım. Bu yazımda son dönemlerde oldukça dikkat çeken bir konu olan probiyotiklerden bahsetmek istiyorum


Probiyotik kavramı ve varlıklarının fark edilmesi aslında 20 yy ‘ın başlarına dayanıyor. Fakat antik çağlarda da insanlar çocuklarına sık görülen hastalıkların tedavisinde fermente süt ürünlerini kullanmaya başlamışlardır. 

Peki tarihçesine de değindiğimiz yüzyıllardır kullanılan probiyotikler aslında ne ?


En basit şekilde açıklayacak olursak probiyotikler sağlığımıza olumlu etkileri olan mikroorganizmalardır. Bağırsak floramızda bulunan B ve K vitamini sentezinde görev alan yararlı bakterilere örnek olarak gösterilebilmektedir. Sindirim sistemimizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur.

En çok bilinen probiyotik türleri Lactobasillus ve Bifidobacteriumdur. Ancak probiyotiklerin türlerinin yanı sıra türlerinin de alt türü olan “SUŞLAR” insan sağlığında önemli bir yere sahiptir.


Probiyotikler obezite , diyabet, kalp damar hastalıkları , gastro-intestinal sistem hastalıkların tedavisinde alerji , hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğu bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir.


1955 yılında ilk kez bilim adamları antibiyotiklerin olumsuz etkilerinin probiyotikler ile önleyebileceğini öne sürmüşlerdir. Bunun kanıtlanması da özellikle antibiyotik kullanımı ile probiyotik kullanımı ile probiyotik kullanımının önemini ortaya koymuştur. Bunun şase veya supplement şeklinde alabileceğimiz gibi besinlerle de destekleyebiliriz.

 

PROBİYOTİK BESİNLER NELERDİR ?

· EV YAPIMI YOĞURT

· KEFİR

· TURŞU

· KOMBU ÇAYI

· AYRAN

· BOZA

· TARHANA

· ŞALGAM

· BİRA MAYASI