Blog

DUYGUSAL AÇLIK

Duygu , psikofizyolojik bir durumdur. Yani duyularla algılamayı içeren biyokimyasal ve çevresel faktörlerin etkileşmesiyle ortaya çıkar. Duygusal açlık ise duyularla algılanan açlık sonrasında fizyolojik doygunluk sağlandıktan sonra bile duyguların etkisinde kalarak açlık döngüsüne girilmesidir. Bu döngüde de genelde maalesef '' rahatlatıcı '' dediğimiz yüksek enerjili ve karbonhidratlı besinleri seçiyoruz.

Duygusal açlık , fizyolojik olarak doymuş olsak bile zihinsel açlığımızı tetikler. Zihinsel açlığa örnek verecek olursak , '' Akşam yemek yemeyeceğim öğlen daha fazla yiyeyim .'' gibi düşünceleri söyleyebiliriz. Kişilerin stres anında fazla yemek yemesi de zihinsel açlık olarak örnek gösterilebilir. Kişi sadece besine odaklanarak diğer düşünceleri aklından uzaklaştırır.

Duygusal açlık obezite risk faktörleri arasında gösterilir. Yeme bozukluklarına neden olur. ( Tıkanırcasına yeme sendromu , bulmia nervoza vb . ) Duygusal açlıkta birey açlık veya tokluk durumunu birbirinden ayırmada çok zorlanmaktadır. Besini her zaman olumsuz duygularla baş etme mekanizması olarak görmektedir. Bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelmektedir.

 

Duygusal açlık ile baş etmek için neler yapmamız lazım ?

 

-- Öncelikle bu durumun çocukluk çağlarından gelen bir davranış olduğunu belirtmek istiyorum. Anne ve babaların yeme konusunda baskıcı olması , ödül olarak besinleri kullanması ile çocuğun hayatında besinlerin kontrolü artmaktadır. Anne ve babalar bu davranışları konusunda daha dikkatli olmalılar.

--Kendi duygusal açlık durumumuzla baş etmek için ise kendi duygularımızın farkında olmalıyız. Duyguların farkında olmak bu açlık türünü anlamamızı sağlar. Olumsuz duyguları bastırmak yada onlardan kaçmak yerine duyguların farkında olmak ve ona özel davranış sergilemek , olumsuz duygularla başa çıkmada besinlerin kullanılmasını durdurur.

SON YAZILAR
ARŞİV
SOSYAL MEDYA
  • Grey Instagram Icon