top of page

Blog

2018’DE SAĞLIĞIMIZ İÇİN UFAK TÜYOLAR

2018 yeni bir yıl, yeni kararlar... Her yıl olduğu gibi bizim de bu aylardan yaza kadar fit olma telaşımız başlıyor. Bunun için tabi ki beslenme tarzımızı değiştirmemiz uygun kaloriyi ve besin örüntüsünü günlük olarak tüketmemiz lazım. Buna da işin uzmanlarına danışarak ulaşabiliriz. Fakat ufak tefek tavsiyelere uyarak da hayatımızda büyük değişiklikler yapabiliriz. Daha sağlıklı bir yaşam için yapmamız gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak:

  1. Su, su, su … Suyun öneminden her zaman her yerde bahsediyoruz. Artık hepimiz suyun yaşamsal değerinin farkında. Fakat ne zaman içmemiz gerektiği hep bana en çok sorulan sorular arasında. Suyu eğer kilo verme diyeti yapıyorsak ve sindirim ile ilgili herhangi bir hastalığımız yoksa muhakkak yemeklerden 5 dakika önce tüketmeliyiz. Böylece hem midede doygunluk hissi daha erken oluşur hem de zaten yemekten dolayı dolmuş olan mideye suyu ekleyerek mide kapasitemizi genişletmemiş oluruz.

  2. Yediklerinizi yazın… yapılan çalışmalar yedikleri şeyleri yazan insanların gün içerisinde 400 kalori daha az aldığını kanıtlamış!

  3. Her öğünde posa tüketin … Her yemeğinizin yanında muhakkak salatanız olsun. Günlük posa ihtiyacımızı karşılamak ve bağırsaklarımız için yemeklerin yanında 2 yaprak marul bile olsa bizim o öğündeki posa ihtiyacımızı karşılıyor. Meyveleri kabuklu tüketmek, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmekte bize posa kazandıran seçenekler.

  4. Haftanın 2 günü, yaklaşık 200 gram balık tüketmeye özen gösterin …

  5. Daha çok güneşe çıkın… Güneşli günlerde saat 11:00 ve 16:00 arası 15 dakikacık güneşle sadece elimizin teması bile d vitamini ihtiyacımızı karşılıyor. D vitamini hem kilo yönetiminde hem de seratoninin öncül maddesi olmasından dolayı mutlu olmamızda büyük bir önem taşıyor.

  6. Basit şekerleri hayatınızdan tamamen çıkartın… Basit şekerler kan şekerimizi hızlı yükseltir, hızlı düşürür. Bu yüzden insülin direnci, diyabet gibi hastalıklara davetiye çıkarmasının yanı sıra daha çabuk acıkmamıza da neden olurlar.

  7. Ve en önemlisi hayır demeyi öğrenin… Sosyalleşmek bir sağlıklı olma göstergesidir. Dünya sağlık örgütü sağlıklı olmayı sadece bedenen ve ruhen değil sosyal olarak da sağlıklı olmak ile tanımlamıştır. Fakat sosyalleşme aktivitelerimiz ikram üzerine ise kendimize sağlıklı seçeneği bulmalıyız. Türk halkı olarak sevgimizi maalesef karşımızdakine yedirerek gösteriyoruz. Bu tarz ikramlara hayır demeyi öğrenmeliyiz.

2018 sizin yılınız olsun … 😊

SON YAZILAR