top of page

Blog

HAFTANIN SORULARI - 09.12.2017


Herkese merhabaa :) Bu hafta 1.sini gerçekleştireceğim soru - cevap köşeme hoşgeldiniz. Eğer sizde kendi sorularınıza cevap arıyorsanız iletişim kısmındaki kutucuktan sorularınızı sorabilirsiniz.

Gelelim bu haftanın sorularınaa ..

GIDA İNTOLERANS TESTİ NEDİR?

Gıda intoleransını en basit şekilde açıklayacak olursak , bir gıdanın enzim yetersizliği veya bağırsağımızdaki bir sorundan dolayı sindirilememesi demektir. İntoleransımız başta kilo verememek olmakla birlikte bir çok hastalığıda tetikliyot olabilir (mide , bağırsak hastalıkları, deri ve cilt hastalıkları , migren vb)

Gıda intolerans testi de bize bu intoleransımız olan gıdaların hangileri olduğunu söylüyor. Hayatımızda bir kez yaptırmamız gereken bir test.

1 HAFTADA KAÇ KİLO VEREBİLİRİM ?

Bu soru tamamen kişiye özel cevaplanabilicek bir soru. Kişinin boyuna , kilosuna , yaşına , fiziksel aktivite durumuna , hastalıklarına hatta kişinin eskiden yaptığı diyetlere göre bile değişebilir. Net bir bilgiyi hiç bir zaman veremeyiz . Fakat bir beslenme uzmanı ile vücut analiz ölçümü alınıp metabolizma hızı hesaplanarak ortalama bir değer üzerine konuşulabilir.

ÖDEM NEDİR?

Ödem dokular arasında normalde bulunması gerekenden fazla sıvı bulunmasıdır. El , ayak gibi eklem bölgelerinde hissedilse de vücudumuzun başka dokularında da bulunabilir. Ödemin atılması veya sebepleri çok ayrıntılı bir konu olduğu için bunları ayrıca bir blog yazısı olarak paylaşacağım . Takipte kalın :)

TATLANDIRICI ?

Tatlandırıcı dediğimiz şeyin şekerden farkı kalorisi ve insüline bağımlı olmaması. Bu yüzden diyabet tanısı yeni almış bireylerde geçiş dönemini yumuşatmada işimize yarayabiliyor. Fakat kişinin alışkanlıklarında şeker tüketimi yoksa kesinlikle önermiyorum. Bu dönemde zorlanan bireylere de Stevia bitkisinin toz haline getirilmesi ile oluşan tatlandırıcıları tavsiye edebilirim .

SON YAZILAR