Blog

BİTKİ ÇAYLARI

Hasta olduğumuzda hepimizin annesi elinde bir bitki çayı ile gelmiştir. Ya da boğazımız ağrıdığında bitki çayı ile boğazımızı yumuşatmaya çalışmışızdır. Aslında bitki çayları doğru tüketildiğinde bunlardan çok daha fazla faydası var. Özellikle soğumaya başlayan havalar, hastalıkların kapıya gelmesi son günler de bizi bitki çaylarına yönlendirdiği için bu hafta bu konuyu seçtim.

Diyetimize yardımcı metabolizmamızı hızlandıran çayları, sindirim problemimize iyi gelicek çayları, bağışıklık sistemimize iyi gelecek çayları ayrı ayrı kategorize ederek konuşacağız.

Dip Not: Bitki çaylarının birden fazla faydası olduğu halde yeşil çay dışında , özellikle sinameki içeren bitki çaylarının günde 2 kupadan fazla içilmesi böbreklerinize zarar verebilir.

İlk olarak metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı çaylardan bahsedelim.

  1. Yeşil çay : Her derde deva yeşil çay aynı zamanda metabolizmamızı hızlandırıp kilo vermemize destek oluyor.

  2. Beyaz çay: “Uluslararası Obezite Dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı oluyor. Özellikle içerdiği kafein metabolizmayı hızlandırmaya bire bir.

  3. Zencefil çayı: Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı iştah kontrolü üzerinde oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandırdığına dair çalışmalar mevcuttur.

  4. Tarçın çayı : Tarçın kan şekeri düzeyini koruyarak insülin direncine karşı avantaj sağlamakta ve obeziteyi engellemektedir.

  5. Mate çayı : Metabolizma üzerinde ki hızlandırıcı etkisi kanıtlanmıştır.

İkinci olarak sindirim sistemimizi düzenleyen çaylardan konuşalım. Bu çayları sindirim problemimize göre sınıflandırdım. Midemiz bulandığı zaman iyi gelicek çaylar ile başlarsak :

İlk olarak aklımıza gelicek olan zencefil çayı. Zencefil çayı mide bulantılarında oldukça etkili. Diğerleri ise nane çayı ve papatya çayı. Nane çayı mentollü içeriği ve kokusu ile mide bulantımıza oldukça iyi geliyor. Papatya çayı ise bizi sakinleştirdiği gibi sindirim sistemimizide sakinleştirip mide bulantımızın azalmasında yardımcı oluyor.

Kabızlık problemi yaşadığımız zaman ;

Öncelikle yeterli miktarda su içmeyi unutmamalıyız. Ondan sonra nane çayı , rezene çayı, yüksek lif içeriği ile elma çayı kabızlık problemi olanlarda oldukça etkili bir çaylar olarak tüketilebilir.

İshal olduğumuz zamanda ilk olarak kaybettiğimiz suyu yerine koymak için yeterli miktarda su içmeyi unutmamalıyız. Sonrasında ise ishale iyi gelen bir bitki çayı olan yeşil çayı tüketebiliriz.

Son olarak kış aylarının vazgeçilmezi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren çaylar. Aslında en klasik herkesin ufakta olsa bir bilgisi olan çaylar bunlardır.

  1. Kuşburnu: Antioksidan bir vitamin olan C vitamini içeriği çoğu meyveyle kıyaslandığında oldukça fazladır.

  2. Ihlamur : Kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona karşı tavsiye edilen ıhlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

  3. Ekinezya : Ekinezya vücutta enfeksiyonlarla savaşan kimyasalların salgılanmasını tetikler ve bu sayede grip başta olmak üzere virüs yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Tekrar tekrar tekrar önemli not : Her şey yeterli miktarda tüketildiği zaman bizim için iyidir. Faydalı olan bir şeyi faydalı diye fazla tüketmek bazen faydadan çok zarar getirebilir. O yüzden bitki çaylarınıda günde 2 kupadan fazla tüketmemeliyiz. (yeşil çay hariç)

SON YAZILAR
ARŞİV
SOSYAL MEDYA
  • Grey Instagram Icon